Rastlinný proteín môže byť lepší ako živočíšny

Rastlinný proteín môže byť lepší ako živočíšny na budovanie svalov

Nový výskum publikovaný v časopise American Journal of Clinical Nutrition dokazuje, že rastlinné bielkoviny vytvárajú svaly rovnako dobre ako mäso. Je to hlavne preto, že rastlinné bielkoviny neobsahujú toľko škodlivých zložiek. Mäso však obsahuje aj zložky, ktoré sú škodlivé pre naše zdravie ako napríklad antibiotiká, hormóny, nasýtené tuky, cholesterol, heterocyklické amíny a kontaminanty, ako napríklad vysoké hladiny  kovov vrátane medi a arzénu. Práve tieto škodlivé prvky zvyšujú zápal a podporujú rôzne choroby, čo nie je vhodné pre naše zdravie. Štúdia potvrdila, že neexistujú žiadne rozdiely v svalovej hmote, na základe stravovacieho štýlu ľudí a tí, ktorí jedia väčšinou strukoviny, majú úžitok rovnako ako tí, ktorí jedia červené mäso.

Rastliny sú tiež primárnym zdrojom všetkých minerálov v našej strave. Minerály sa z pôdy transformujú a zabudujú do potravín prostredníctvom rastlín. Jediný dôvod, prečo živočíšne potraviny obsahujú akékoľvek minerály, je, že zvieratá konzumujú rastliny. Rastliny sú naším jediným zdrojom  vlákniny, ktoré sa v našich črevách viažu s tukom, cholesterolom a škodlivými látkami zo životného prostredia, ktoré vylučujú  z tela von. Vláknina tiež chráni pred rakovinou čriev.

Rastlinné potraviny sú bohatým zdrojom fytochemikálií, ktoré chránia naše endotelové bunky (vnútorná výstelka ciev a dutých orgánov). Tieto bunky zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní elasticity a dilatácie (chorobné rozšírenie orgánu v tele) našich krvných ciev tým, že produkujú plyn nazývaný oxid dusnatý. Zdravie a výkon týchto buniek určujú typy potravín, ktoré jeme. Nasýtené živočíšne tuky, rovnako ako rafinované rastlinné oleje, sú dva faktory, ktoré poškodzujú tieto bunky. Keď sa tieto bunky poškodia, krvné cievy stuhnú, zapália sa a zhoršujú prietok krvi.

Keď zvážime, čo už vieme o škodlivých účinkoch živočíšnych bielkovín zo štúdií, okrem zistení z tejto štúdie (ukazuje sa, že neexistuje žiadna nevýhoda pri používaní rastlinných bielkovín na budovanie svalov), je jasné, že rastlinné bielkoviny sú oveľa lepší zdroj pre tých, ktorí chcú získať svaly, najmä preto, že konzumujú vysoké množstvo bielkovín.

Ďalšie články

Vegan protein
Tekvicovo – pomarančové muffiny
Škoricové truffles
Špaldový koláč
Proteín ako vegán – koľko a odkiaľ
Bielkoviny patria k neodmysliteľnej zložke potravy
Ako doplniť zdroj bielkovín