Hráškový proteín

Hráškový proteín

Hráškový proteín sa nachádza v žltom hrášku, majú ho radi najmä vegáni a vegetariáni. Hrášok je znamenitým zdrojom rastlinných bielkovín,  a preto predstavuje pre vegetariánov ideálne riešenie, ako zvýšiť ich príjem. Táto super potravina obsahuje vysoké množstvo vlákniny, má nízku energetickú, ale vysokú výživovú hodnotu. Hráškový proteín spĺňa všetky nároky kladené na esenciálne aminokyseliny.

Hrášok má obrovský význam pre naše telo, aj keď vždy nebýva veľmi obľúbený. V poslednej dobe si ale táto strukovina získava väčšiu pozornosť. Má totiž dostatok bielkovín a čím ďalej častejšie sa pridáva ako jedna zo zložiek do rôznych suplementov určených na zvýšenie vytrvalosti, budovanie svalovej hmoty a na redukciu hmotnosti. Mäso a vajcia obsahujú nasýtené tuky a cholesterol, navyše zaťažujú niektoré orgány, najmä obličky. Sója je častým alergénom a obsahuje látky, ktoré môžu narušiť našu hormonálnu rovnováhu. A práve to otvára priestor pre bielkoviny z hrášku.

Asi 90% obsahu hrášku sú bielkoviny vysokej kvality, bohaté na esenciálne aminokyseliny, v porovnaní s inými proteínmi, sú veľmi dobre stráviteľné, čo umožňuje maximálnu absorpciu. Vďaka tomu je telo schopné túto látku kvalitnejšie spracovať a jednotlivé aminokyseliny a živiny oveľa lepšie využiť. Naše telo si nedokáže vyrobiť žiadnu z esenciálnych aminokyselín, tie  potom musíme prijímať zo stravy. Nevyvoláva na rozdiel od iných vegánskych proteínov alergiu a neobsahuje ani laktózu a lepok.

Pokiaľ nie ste milovník hrachu, nemusíte sa obávať, tento proteín nechutí ako hrachová kaša. Taktiež napomáha udržiavať svalovú hmotu a obsah BCAA je v hráškovom proteíne vyšší ako v akomkoľvek inom rastlinnom  proteíne. Hlavnou výhodou pre športovcov je, že pomáha obnoviť rovnováhu dusíka krátko po prekonaní fyzickej námahy a zároveň napomáha k rastu svalovej hmoty.

Každý vie, že bielkoviny sú nevyhnutné pre budovanie silných kostí, svalov a zdravých tkanív. Ich denný príjem je pre naše telo nevyhnutný.  A k čomu vlastne slúžia bielkoviny pri športe? Po tréningu sú svalové vlákna poškodené a potrebujú okamžitú dávku správnych aminokyselín pre opravu a budovanie nových svalov. Ideálnym pomocníkom je práve hráškový proteín, ktorý je dobre  stráviteľný a vstrebateľný a predstavuje rýchly zdroj potrebných aminokyselín. Ale napomáha aj v opačnom prípade, keď potrebujeme redukovať hmotnosť. Hráškový proteín má nízky obsah kalórií bez nezdravých tukov nachádzajúcich sa v iných živočíšnych proteínoch.

Všetky výhody tohto proteínu už poznáme, teraz si povieme niečo o chuti a textúre proteínu. Má menej práškovú, plnšiu textúru ako iné proteíny a prirodzenú sladkú a orieškovú chuť a neobsahuje alergény. Bežne sa kombinuje s proteínom z hnedej ryže a spoločne vytvárajú jednu z najlepšie chutiacich proteínových zmesí na trhu.

Ďalšie zložky Vegan Protein-u